Jak si správně vybrat půjčku
|-
Nevybírejte podle úrokové sazby
Všichni poskytovatelé půjček jsou dle zákona nucení sdělovat tzv. RPSN (roční procentuální sazbu nákladů). Tento ukazatel vyjadřuje skutečnou cenu půjčky, která kromě úrokové sazby zahrnuje také poplatky, které jsou s půjčkou spojeny. Půjčka s nízkou úrokovou sazbou a vysokými poplatky může být ve finále dražší, než půjčka s nízkou úrokovou sazbou a nízkými poplatky. Zjišťujte si RPSN přesně podle svého případu, nikoliv běžnou marketingovou modelaci.
-
Nevybírejte si půjčku podle bonusů. Nikdy.
Odpuštění několika splátek, odměny za včasné splácení a další marketingová pozlátka vás mají za úkol navnadit a vzít si půjčku u dané společnosti. V praxi pak často tyto nabídky fungují tak, že vám banka poskytne předraženou půjčku a následně vám ji při řádném splácení „zlevní“ na standardní výši. Dalším hitem bank je vyplacení peněz na běžný nebo spořící účet, který si musíte rovněž zřídit a půjčku vám tak ještě prodraží.
-
Co půjčka umí?
Je součástí RPSN i pojištění proti neschopnosti splácet? Umožní vám banka v případě potřeby odložit splátky? Za jakou cenu je možné upravit smlouvu? Toto vše berte v potaz u velkých půjček, které jsou na částku, která převyšuje váš příjem.
-
Mějte přehled
Nejdůležitější radou je získat přehled o jednotlivých nabídkách půjček. Nebojte se zavolat si do více bank a zeptat se na jejich úvěry, případně využijte online srovnání, kde vidíte všechny aktuální nabídky bank i nebankovních společností. Nebojte se zeptat také svých přátel na zkušenosti s konkrétní bankou či nebankovní společností. Srovnávat se vyplatí i v případě, že už půjčku máte. Pak se můžete rozhodnout i pro refinancování.
-
Vyhledejte si transparentní nabídku půjčky
Při výběru půjčky preferujte takové banky a nebankovní společnosti, které nabízí transparentní nabídky bez skrytých poplatků. Právě skryté poplatky by vás mohly nemile překvapit. Při sjednávání půjčky si nechte vyčíslit všechny poplatky za vedení i sjednání půjčky, ale také za prodlení se splátkou.
-
Prokázáním schopnosti splácet získáte lepší podmínky
Velmi důležitým ukazatelem, zda máte na to, abyste půjčku spláceli, je výše vašeho příjmu. Tu prokazujete výpisem z účtu, výplatní páskou nebo potvrzením od zaměstnavatele. Banky i nebankovní společnosti zkoumají také vaši bonitu a úvěrovou historii. Čím lepší bonitu máte, tím levnější vaše půjčka bude.
-
Kolik peněz a na jak dlouho
Jednoduchým výpočtem si snadno spočítáte, za jak dlouho zvládnete splatit půjčku. Stačí částku vydělit počtem měsíců, za jak dlouho ji chcete splatit.
Např. 30 000 : 24 = 1250 Kč/měsíčně
Vaše půjčka bude jistě o pár stovek dražší, ale budete vědět, zda si můžete splátky dovolit. Je potřeba srovnávat stejné částky vypůjčené na stejnou dobu.
-
Služba pro zákazníky
Důležitým kritériem je způsob sjednání půjčky. Ti, kdo žijí na vesnici, si rádi sjednají půjčku po telefonu nebo online. Je dobré si proto ověřit, jaké možnosti vám vybraná půjčka nabízí. Zajímejte se také o podmínky půjčky. Pokud vás někdo tlačí do podpisu, raději odmítněte.
-
Prostudujte si smlouvu a všechny dokumenty s ní související
Velmi důležité je si před podpisem smlouvy ji přečíst. V případě, že uvažujete o sjednání pojištění proti neschopnosti splácet, přečtěte si i konkrétní podmínky k tomuto pojištění. Ne každý poskytovatel má jednoduchou a přehlednou smlouvu. Pokud ve smlouvě něčemu nerozumíte, rozhodně se nebojte zeptat. V případě, že vás obchodník nutí do podpisu smlouvy, raději se poohlédněte po jiné nabídce. Pokud vám ve smlouvě některý z údajů chybí, je potřeba o tom věřitele informovat dříve, než smlouvu podepíšete.