Půjčky s doložením příjmů: víte, jak kontrolují poskytovatelé výši vašeho příjmu?
|Půjčky bez doložení příjmů už se téměř nevyužívají. Nový spotřebitelský zákon ukládá poskytovatelům, aby prověřovali každého žadatele, to znamená i zkoumat výši příjmu. Výše příjmu je často klíčovým ukazatalem pro to, zda máte z čeho splácet. V případě, že jste na sociálních dávkách, mateřské či v důchodu, stačí obvykle potvrzení, že tuto dávku pobíráte. Je hned několik způsobů, které poskytovatelé využívají pro ověření výše vašeho příjmu.
Ověření a prokázání není to samé
Ověření příjmů znamená, že se vás poskytovatel na výši příjmů zeptá a vy mu ji sami sdělíte. Poskytovatel již dále nic neuvěřuje. Tento rychlý postup je oblíbený především u malých půjček do výplaty. V případě, že své příjmy podáte nadhodnocené nebo zamlčíte důležité informace, doplatíte v případě potíží se splácením na informace sami. Zákon vás nijak neochrání a veškeré sankce jdou na vaše bedra. U větších částek poskytovatelé vyžadují prokázání příjmů. Způsobů, jak lze příjmy prokázat, je hned několik:
Potvrzením o výši příjmů
Potvrzení o výši příjmu si žadatel vyplňuje sám. Má papírovou podobu nebo jej vyplníte jako jednoduché políčko v případě podání žádosti o půjčku on-line. Do příjmů se uvádí čistý měsíční příjem. Zde však dávejte pozor, aby se výrazně nerozcházel se skutečností. U výdajů se započítávají běžné měsíční výdaje do kterých jsou započítány náklady na bydlení, jídlo, dopravu, atd. Do žádosti se rovněž uvádí počet dětí, způsob bydlení či rodinnou situaci.
Výpisem z bankovního účtu
Bankovní účet má drtivá většina žadatelů o půjčku, proto je rychlým a snadným způsobem, jak potvrdit svůj příjem. Na výpisu z účtu jsou vidět veškeré transakce. K žádosti o půjčku se nejčastěji dokládá příjem za tři měsíce zpětně. Výpis z účtu si lze stáhnout v elektronické podobě nebo vám chodí do schránky každý měsíc.
Výplatní páskou
Zaměstnanec, který má klasickou pracovní smlouvu, může doložit výši příjmu pomocí výplatní pásky. Na pásce je uveden počet odpracovaných hodin, výše odvodů na zdravotním i sociálním pojištění, hrubou i čistou mzdu. Výplatní pásky byste neměli vyhazovat, ale pečlivě si je naopak ukládat.
Daňovým příznáním
Jste-li živnostník, pak je pro vás nejlepší volbou doložení příjmů prostřednictvím daňového přiznání. Tento formulář, stejně jako výplatní pásky zaměstnanci, nevyhazujte. Je vhodné však vědět tyto informace:
- V případě, že si žádáte o hypotéku, mohou být zrádné výdajové paušály, které živnostník uplatňuje místo skutečných paušálů. Spousta bank jako čistý příjem bere částku, která vám zbyde po odečtení odvodu. Z bonitního klienta se z vás může rázem stát klient s minimálním příjmem či příjmem pod hranicí životního minima.
- U půjček pro živnostníky platí zcela jiná pravidla, než u běžné spotřebitelské půjčky a nejsou nijak chráněné zákonem.
Zpřístupněním svého účtu online
Jedná se o moderní a rychlou variantu, jak si může poskytovatel ověřit výši vašich příjmů. Některé společnosti disponují moderními technologiemi, které umožní rovnou z žádosti o půjčku vstoupit do vašeho účtu. Společnost váš účet automaticky vyhodnotí a projde. Nemusíte shánět žádné dokumenty a vyhledávat. Společnosti mají přístup pouze k historii transakcí, nemohou nijak nakládat s vašim účtem, ani penězi.
Telefonickým ověřením
Méně používanou variantou je ověření výše příjmu u zaměstnavatele telefonicky. Poskytovatel úvěru na základě údajů o zaměstnavateli, které mu uvedete, zavolá do firmy a ověří si vámi dodaná data. Někomu může vadit, že zaměstnavatel ví o plánu zaměstnance vzít si půjčku, na druhou stranu je to rychlé řešení.