Rady co dělat, když nemůžete splácet
|Snad neexistuje rodina, která nemá žádnou půjčku, ať už na bydlení či na nábytek, na dovolenou, apod. Dluhy se splácet musí, o tom žádná. Co však udělat, když nastane situace, kdy nemáme prostředky na splátky?
Jak postupovat, když nemůžu splácet
Do finančních problémů se může dostat každý. Tento problém je však potřeba řešit včas a společnost nebo banku, u které půjčku máte, informujte okamžitě. Banka vám zpravidla nabídne několik možností, jak problémy vyřešit. V první řadě vám nabídne odložení splátky úvěru. Z finančních problémů se tak můžete mnohem lépe vzpamatovat a poté, co na tom budete lépe, si splátky bez problémů opět navýšíte. V případě, že víte, že budete mít špatnou finanční situaci delší dobu, snižte si splátky úvěru tím, že prodloužíte dobu splácení. V případě, že máte problém splácet hypotéku, je lépe dům prodat.
Proti neschopnosti splácet se lze také pojistit. Nejčastějším důvodem, kdy nemohou lidé splácet, je ztráta či změna zaměstnání. Snížené příjmy pak mají za následek fakt, že lidé nemají z čeho splatit své dluhy.
Co udělat pro odložení splácení půjčky
Splácení lze odložit na 3 až 6 měsíců. I nadále v této situaci budete platit úroky, rozhodně to neznamená, že byste bance po tuto dobu neplatili vůbec nic. Banka od vás bude žádat potvrzení o dlouhodobé nemoci či ztrátě zaměstnání, závažných událostech v rodině, atd. Bude přitom pouze na bance jak nastálou situaci ve výsledku posoudí. U hypoték a spotřebitelských úvěrů je v mimořádných případech a pouze individuálně zákazníkovi pomoci finančními nástroji typu restrukturalizace úvěru nebo úvěrové prázdniny, které se využívají především v případech, kdy zemře otec rodiny jehož příjem byl v rodině stěžejní, zatímco matka byla na mateřské.
Co dělat, když nemůžu splácet vůbec
Banka se s vámi bude vždy snažit spojit a domluvit se na splátkách. V případě, že nebudete na žádnou z výzev reagovat, bude vše řešit soudní cestou. V případě, že je úvěr zajištěn nemovitostí, řeší se umoření dluhu její dražbou. V případě, že klient s bankou nekomunikuje, nastanu tyto situace:
- zasílání upomínek
- telefonické upozornění na dluh
- účtování poplatků za upomínky
- naúčtování sankčních úroků za nesplacené půjčky
V případě, že nemůžete splácet vůbec, je potřeba nemovitost prodat, případně dluh převezme třetí osoba. Kupující převezme dluh od banky a pokračuje ve splácení úvěrů za stejných podmínek, za jakých byl sjednán. Jako zástava pak i nadále zůstává daná nemovitost.
Vyžádejte si informace již při sjednání půjčky
Samozřejmostí při sjednávání půjčky je, že si zjistíte výši úroku, celkovou cenu za půjčku, výši splátek. Málokdy si však zjišťujeme, zda je možné v případě potřeby odložit splátky, prodloužit dobu splatnosti. Tyto informace byste měli znát již na začátku vaše smluvního vztahu s bankou či úvěrovou společností.
Neřešte půjčku další půjčkou
Řada klientů řeší své finanční problémy tím, že řeší půjčku další půjčkou. Jednu půjčku jednoduše zamáznou další. Toto řešení je sice rychlé, nicméně z dlouhodobého hlediska špatné a vede pouze do dluhové pasti, kdy vaše závazky značně převýší váš příjem. Nikdy proto neřešte půjčku další půjčkou. Prostě NIKDY.
Využijte konsolidaci
Konsolidací půjček lze sloučit hned několik úvěrů do jednoho. Díky tomu snadno zpřehledníte své výdaje, snížíte si měsíční splátky. Zůstane vám tak jeden závazek. Konsolidaci je možné provádět pouze u půjček, leasingů, které nemáte po splatnosti více jak 30 dní. Pokud řádně splácíte, konsolidace není žádný problém.
Jaká je cesta ven z dluhů?
- Komunikujte s věřiteli
- Buďte aktivní
- Zvyšte svůj příjem, například brigádou
- Zajistěte si odklad či odložení splátek
- Pokud není jiná možnost, zažádejte si o oddlužení